Start Rejsy II rajd rowerowy "Z historią w tle"

II rajd rowerowy "Z historią w tle" Drukuj

W dniu 24 września br. odbył się kolejny rajd rowerowy w ramach projektu „Z historią w tle”. Przed ruszeniem w trasę odbyła się odprawa na której została omówiona trasa oraz zasady bezpieczeństwa. Następnie Pan Przemysław Woźny, nauczyciel historii w trzemeszeńskim gimnazjum, przedstawił historię zabudowań Alumnatu, które znajdują się obok bazyliki. Kolejno wszyscy udaliśmy się do Bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie ksiądz proboszcz Piotr Kotowski omówił w bardzo ciekawy sposób dzieje bazyliki.

Następnie uczestnicy rajdu ruszyli w kierunku zabudowań dawnego szpitala św. Łazarza w Trzemesznie. Po wysłuchaniu kolejnej ciekawej historii udaliśmy się do Duszna, gdzie zatrzymaliśmy się przy pięknej stylowej kuźni z wysokim kominem, zbudowanej w stylu neogotyckim w 1856 r. Będąc w Duchnie nie mogliśmy ominąć usytuowanej nieco dalej wieży widokowej, która znajduje się na Wale Wydartowskim (167 m.n.p.m.), najwyższym wzniesieniu Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Po krótkim odpoczynku i podziwianiu pięknego krajobrazu ruszyliśmy do Kruchowa. Tam uczestnicy usłyszeli historię w/w dworku oraz postać właściciela dóbr kruchowskich Adolfa Ignacego Skarbek – Malczewskiego. Po lekcji „żywej historii” rajd ruszy w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” w Gołąbkach na posiłek regeneracyjny – ognisko. Po posiłku i przekazaniu pamiątki związanej z rajdem ruszyliśmy w drogę powrotną do Trzemeszna.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym rajdzie i zapraszamy na kolejne wojaże rowerowe.

Rajd był sfinansowany ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego "Podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej mieszkańców Trzemeszna".

Trasa rajdu rowerowego - https://www.endomondo.com/users/11374703/workouts/811329071