Pojezierze Gnieźnieńskie
serdecznie zapraszamy
Start Rejsy Bydgoszcz – spływ po Brdzie

Informacje

Kontakt:

STOWARZYSZENIE POD ŻAGLAMI

ul. Piastowska 11
62-240 Trzemeszno
NIP: 7842489548
REGON: 302320975

biuro@stowarzyszeniepodzaglami.pl

Bydgoszcz – spływ po Brdzie Drukuj

 

 

 11 października członkowie Stowarzyszenia pod  Żaglami wraz z rodzinami udali się na całodzienną wycieczkę do Bydgoszczy. Jak przystało na prawdziwych „wodniaków” głównym celem wyprawy  był spływ kajakowy po Brdzie.

Po dwu godzinnej podroży do Bydgoszczy dotarliśmy do dzielnicy Smukała, gdzie rozpoczęliśmy wodną przygodę. Na samym początku, przy elektrowni wodnej czekała nas przenośka. Sprawnie ominęliśmy przeszkodę i ruszyliśmy w dalszą drogę, płynąc wartkim nurtem Brdy. Woda w rzece była nieskazitelnie czysta co dawało nam możliwość obserwacji podwodnego świata. Była także sposobność obserwacji pięknych barw polskiej jesieni wraz z otaczającym nas światem ornitologicznym.

Po przepłynięciu ok. 5 km, w okolicach bydgoskiej dzielnicy Jachcie odbyło się ognisko, na którym gościliśmy seniorkę Bydgoszczy – Panią Bogumiłę, która pomogła nam w zorganizowaniu terenu pod ognisko i umiliła nam czas opowieściami na temat miasta i historii związanej z Brdą. Po mile spędzonym czasie i wręczeniu małych upominków uczestnikom spływu, udaliśmy  się w dalszą kajakarską podróż w kierunku centrum Bydgoszczy, gdzie podziwialiśmy miasto od strony rzeki, oglądając piękne historyczne budowle jak np.: mosty kolejowe, budynki przychodni kolejowej, śluzę z 1908 r.oraz spichrza wraz z panorama starówki.

W końcowym etapie spływu czekała na nas jeszcze jedna przenośka – na rzecze Młynówce (zakolu Brdy), przy Przystani wodnej. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć pod „Przechodzącym przez rzekę” - rzeźbą zawieszoną na linie, balansującą nad rzeką Brdą, w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Spływ kajakowy zakończyliśmy na Wyspie Młyńskiej. Po załadowaniu kajaków na przyczepę ruszyliśmy w kierunku bydgoskich muzeów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Leona Wyczółkowskiego, gdzie Pani przewodnik wprowadziła nas w klimat XIX w. malarstwa artysty, w którym został przedstawiony świat malarza portrecisty i rodzinnego domu. W muzeum mogliśmy zaobserwować oryginalne rzeczy: meble, ordery, zdjęcia, grafiki z pracowni Leona Wyczółkowskiego.

Udaliśmy się również do Muzeum Okręgowego, gdzie była czasowa wystawa związana z kanałem bydgoskim, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. Po wysłuchaniu historii kanału i żeglugi śródlądowej udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego, w którym zostały przedstawione eksponaty z okresu średniowiecza i początków kształtowania się osadnictwa wczesnomiejskiego miasta Bydgoszczy. Eksponaty zebrane w muzeum zostały wykopane z wykopalisk archeologiczny z okolic m.in. miasta Bydgoszczy, Fordonu, Pakości, Świecia, Inowrocławia. Muzeum Archeologiczne zaprezentowało nam również formę pokazów multimedialnych, w których można było m.in.: układać cyfrowe puzzle, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zbroi rycerskiej czy przeglądać się w cyfrowej studni.

Na koniec udaliśmy się do barki Lemara, która jest wodowana na Brdzie, gdzie mogliśmy dowiedzieć się o znaczeniu barek w żegludze śródlądowej i życiu rodzinnym szypera.

W końcowej części wyprawy udaliśmy się do klubu żeglarskiego „Kubryk”, gdzie we wspólnym gronie, przy ciepłym posiłku mogliśmy podsumować tegoroczne spływy i działalność stowarzyszenia. Na koniec przeszliśmy starówkę podziwiając zabudowę miejską wraz z Kościołem Farnym i z wielkim sentymentem, zachowując w pamięci piękno miasta zostawiliśmy Bydgoszcz z nadzieją, że w niedługim czasie tu wrócimy.

Szczególne podziękowania dla Izy i Macieja za zorganizowanie spływu - było super. Dziękujemy!!!

Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Światowid i sponsorów, dzięki którym udało się zorganizować wyprawę.

TRASA SPŁYWU