Start Organizacja II Rajd Rowerowy Niepodległości za nami

II Rajd Rowerowy Niepodległości za nami Drukuj

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku nasze stowarzyszenie zorganizowało III tematyczny rajd rowerowy w ramach projektu „Z historią w tle”. W tym roku pomimo wręcz zimowej aury najbardziej wytrwali cykliści wyruszyli w 28 kilometrowy rajd trasą, która biegła przez miejsca pamięci narodowej. Na terenie naszej gminy znajdują się miejsca, które upamiętniają osoby walczące w Powstaniu Wielkopolskim czy biorące czynny udział w walce z okupantem hitlerowskim w czasie II Wojny Światowej.

Rajd rozpoczął się zbiórką na pl. Kosmowskiego w Trzemesznie, gdzie omówiono zasady bezpieczeństwa. Następnie udaliśmy się na cmentarz w Trzemesznie, gdzie zatrzymaliśmy się przed zbiorowym grobem poległych powstańców z 1848 roku, pomnikiem ofiar najazdu hitlerowskiego oraz przy pomniku zbiorowej Mogile Powstańców, którzy polegli 10 kwietnia 1848 roku. Kolejno uczestnicy ruszyli do Kozłowa, gdzie zatrzymali się przy pomniku upamiętniającym osobę Wojciecha Bąka. Z Kozłowa ruszyliśmy do Kruchowa, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczywa 7 mieszkańców Kruchowa i Grabowa, zamordowanych przez hitlerowców 5 października 1939r. w Kociniu. Następnie wyruszyliśmy do Wydartowa, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający miejsce rozstrzelania przez Niemców 11 września 1939r. 8 osób, członków Straży Obywatelskiej. Kolejno uczestnicy udali się w kierunku Niewolna, gdzie zatrzymali się przed pomnikiem poświęcony pamięci  19 obrońców Niewolna i Trzemeszna rozstrzelanych 10 września 1939r. Następnie nasza koleżanka Aśka poprowadziła grupę rowerzystów w kierunku obelisku usytuowanego przy placu zabaw, który jest poświęcony pamięci pomordowanych mieszkańców.  Rajd zakończyliśmy przy ciepłej kawie i herbacie oraz rogalach świętomarcińskich w świetlicy wiejskiej w Niewolnie. Dziękujemy sołtysowi wsi niewolno za udostępnienie świetlicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym rajdzie i zapraszamy już na kolejny rajd rowerowy, który odbędzie się 31 grudnia br.

Rajd był sfinansowany ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego "Podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej, kulturowej mieszkańców Trzemeszna".